
Nie ulega wątpliwości, że tematyka Ojców Pustyni i spuścizny, którą nam przekazali, jest niezwykle cenna, jednak słabo znana ogółowi chrześcijan. Już od dłuższego czasu na PSPO staramy się przybliżać naukę i dzieło Ojców Pustyni. Począwszy od komentarzy do poszczególnych apoftegmatów, poprzez publikację fragmentów książek, a skończywszy na materiałach wideo, pragniemy przedstawiać szeroki wachlarz zagadnień, jakie podejmują w swych refleksjach najstarsi Ojcowie.
Tradycja Ojców Pustyni sięga początków chrześcijaństwa – to właśnie dzięki doświadczeniu pierwszych mnichów posiadamy podstawy wiedzy o życiu duchowym, ze szczególnym uwzględnieniem praktyki modlitwy. Od samego początku każdy z pustelników zmagał się z fundamentalnymi pytaniami: jak się modlić? Co robić w sytuacji zaistnienia pokus i rozproszeń? Jakiej formuły modlitewnej używać? – i tak dalej.
Dopiero długie lata praktyki i przebywania sam na sam z Bogiem pozwoliły Ojcom Pustyni na wyrobienie pewnego schematu zmagania się z trudnościami w życiu wewnętrznym. Jest to niezwykle cenne dziedzictwo, z którego możemy czerpać pełnymi garściami. A co ważne, jest ono również dostępne dla polskiego czytelnika, czy to w postaci publikacji książkowych, czy też w wersji elektronicznej, o czym będzie mowa poniżej.
Już blisko 3 tysiące zadowolonych subskrybentów korzysta z newslettera, który jakiś czas temu uruchomiliśmy dla każdego chętnego i zainteresowanego nauczaniem Ojców Pustyni. Pomysł jest bardzo prosty: zapisujesz się do bazy mailingowej i codziennie o 5.00 rano otrzymujesz fragmencik z dzieł Ojców. Poniżej znajdziecie link do strony, gdzie będziecie się mogli zapisać do newslettera.
Drugą formą kontaktu z nauczaniem Ojców Pustyni jest specjalny dział na PSPO pt. „Modlitwa serca”, gdzie znajdziecie szereg artykułów na temat modlitwy nieustannej, przeczytacie liczne komentarze ojca Szymona do poszczególnych apoftegmatów, zapoznacie się z sylwetkami wybranych pustelników, jak też poznacie wędrówkę duchową Pielgrzyma, który poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak modlić się nieustannie?
Kolejnym medium, za pomocą którego będziecie mogli skorzystać z bogactwa Ojców Pustyni, to TWITTER, portal społecznościowy, gdzie znajdziecie króciutkie fragmenty z różnych dzieł pierwszych pustelników.
Tweety użytkownika @ojcowie_pustyni
Na końcu zostawiliśmy tradycyjną formę kontaktu, czyli książki, jakich w naszym Wydawnictwie nie brakuje. Cała seria „Źródła monastyczne” czy też „Z tradycji mniszej” to zbiór publikacji ukazujących życie mnisze i duchowość monastyczną – począwszy od III–IV wieku aż po czasy współczesne.
Form dotarcia do tak bogatego skarbca nie tylko wiedzy, ale i praktyki duchowej, jak widać jest bardzo wiele. Ufamy, że kilkakrotnie zapowiadany projekt FILOKALIA, dzięki któremu w jeszcze większym stopniu będziemy się starać przybliżać naukę Ojców Pustyni, wreszcie dojdzie do skutku i powstanie pierwszy w Polsce portal poświęcony tradycji pustynnej…
Dziękuję za możliwość skorzystania z bogactwa Ojców Pustyni.
Marek