
Medalik ze zbiorów tynieckiego muzeum. Na awersie widnieje polski napis – „Święty Benedykt”. Zazwyczaj na tego typu wzorze, jak wiadomo, znajdziemy łaciński napis (Crux S. Patris Benedicti – „Krzyż świętego Ojca Benedykta”). Tutaj prawdopodobnie pierwszy raz napotykamy tekst w języku polskim.
Na rewersie u dołu koło gwiazdki litery KS. Medalik sygnowany literami KS. Chodzi o firmę Kasprzykiewicz i Szmakfefer (stąd litery KS) mieszczącą się w Warszawie i produkującą między innymi medaliki. Medalik można datować na początek XX w. Oczywiście wspomniana firma wykonywała także medaliki z łacińskim napisem. Medalik wykonany z aluminium.
Artur Wojtulewicz OSB – od 1991 r. benedyktyn opactwa tynieckiego. W 1998 przyjął święcenia kapłańskie. Przez długie lata duszpasterzował w tynieckiej parafii. Był także podprzeorem i przeorem. Mniej więcej od czterech lat podjął szczególną pracę badawczą nad medalikiem św. Benedykta. Inspiracją były zbiory jakie posiada muzeum tynieckie oraz przeprowadzenie kilku serii rekolekcji z medalikiem. Pierwszy etap pracy to przede wszystkim gromadzenie fachowej literatury, kwerenda kilkunastu bibliotek w Polsce i za granicą, gromadzenie zdjęć poszczególnych wzorów medalika oraz konsultacje ze specjalistami w tej dziedzinie. Potem próba posegregowania zgromadzonego materiału i analiza. Obecnie ojciec Artur pracuje nad publikacją, której celem będzie podzielenie się najnowszym stanem wiedzy na temat medalika Św. Benedykta. Zarówno w wymiarze historycznym jak duchowym i praktycznym.